best css templates

Zamedituj si

Meditácia je stav hlbokého pokoja, pri ktorom zostáva naša pozornosť úplne bdelá. Toto je len začiatok vnútornej premeny, ktorá nás privádza na vyššiu úroveň vedomia, do stavu čistej pozornosti preniknutej radosťou a silou pravdy. Na tejto ceste sa zbavujeme zlozvykov, slabostí a iných nerovnováh nášho bytia.

1

ČO JE MEDITÁCIA?

     Aj napriek tomu, že slovo meditácia je veľmi populárne, len málokto vie, čo v skutočnosti meditácia je. Niekto považuje meditáciu za koncentráciu sa na nejaký predmet alebo sústredenie sa na niečo. Iní si zase myslia, že meditovať znamená predstaviť si niečo, čo v nás vyvoláva dobré pocity, aby sme sa cítili dobre. Obidve techniky vedú k tomu, že sa človek upokojí a spomalí a nakoniec môže na určitý čas zastaviť aktívnu myseľ. Ale tieto cvičenia nie sú naozajstnou meditáciou – sú len náhradou za meditáciu, lebo za normálnych okolností je veľmi ťažké zastaviť tok našich myšlienok. V skutočnosti sa za meditáciu považuje stav bez myšlienok. To nie je žiadna činnosť – je to stav bytia. Takže buď sme v tomto stave, alebo nie, bez ohľadu na to, čo robíme v našom živote. Popravde, človek môže byť v meditácii aj počas bežného pracovného dňa, kým iný môže byť vzdialený od meditácie aj napriek tomu, že sedí v polohe lotosu na vrchole hory. Keď sa pozrieme na rôzne vysvetlenia meditácie, ďalšou vecou, ktorú často počujeme, je, že meditácia je definovaná ako chvíľkové sedenie v tichosti alebo v krátkom popremýšľaní. Skutočná meditácia je niečo iné. Je to hlboký stav pokoja, ktorý prichádza, keď je naša myseľ pokojná, ale v tom istom momente bdelá. A to je začiatok vnútornej transformácie, ktorý nás posunie na vyššiu úroveň bytia. To nám umožňuje naplniť našu skutočnú ľudskú podstatu. Ale otázka znie: „Ako dosiahnuť tento stav?“ 

2

ĽUDSKÉ VEDOMIE 

    Ľudské vedomie môže byť v rôznych stavoch. Indické písma popisujú štyri stavy vedomia. Stav vedomia počas bdenia (džagruti), stav vedomia pri spánku a snívaní (swapana), stav vedomia pri hlbokom spánku, pri ktorom sú ego a superego v kľude (sušupti) a stav bezmyšlienkového vedomia (turya). Prvé stavy vedomia bežne zažívame pri každodennom živote. Štvrtý stav je stav bezmyšlienkového vedomia, v ktorom sa zastaví neustály pohyb myšlienok. Vďaka pravidelným sahadža meditáciam sa ľahko vstupuje do bezmyšlienkového vedomia, protože nám to sprostredkuje naša vnútorná materská sila, ktorá celú večnosť čaká na tento moment. Jej cieľom je uviesť nás do štvrtého stavu vedomia – do stavu bez myšlienok. Pozornosť sa úplne ukľudní a v našom vedomí sa rozprestrie hlboký vnútorný kľud a mier. V stave bezmyšlienkového vedomia nemyslíme ani na minulosť, ani na budúcnosť. Sme úplne v prítomnom okamihu, v stave bytia. Začíname sa tešiť sami sebou, svojím Duchom, svojou vnútornou krásou. V tomto stave začíname cítiť vibrácie našich čakier a nášho okolia na koncoch svojich prstov. Prúdiaca energia pretvára nás a naše okolie.

3

PREČO MEDITOVAŤ? 

    Ľudovo povedané - v našom živote sa všetci dostávame do bodu, keď sú naše materiálne a emocionálne potreby uspokojené, a predsa sa pýtame sami seba, či toto je všetko. Alebo nás naše životné situácie privedú k zamysleniu sa nad zmyslom života. Akokoľvek, človek potrebuje uspokojenie v duchovnej oblasti a potrebuje pocítiť vnútorný pokoj a ticho. Vo východných kultúrach je meditácia nástrojom na navodenie ticha v nás. Ticha, v ktorom nepremýšľame, neplánujeme, nehodnotíme, iba pozorujeme. Sedieť v tichosti a byť ponorený do seba je pre človeka prirodzené a každý, či si to už uvedomuje, alebo nie, vyhľadáva momenty, kde môže aspoň na chvíľku zažiť ticho. Ale nie vždy sa nám podarí oslobodiť sa od myšlienok, ktoré prechádzajú našou mysľou a upozorňujú nás na to, čo všetko ešte musíme stihnúť. Preto jedným z dôvodov, prečo ľudia meditujú, je naučiť sa dosiahnuť ticho bez myšlienok. Ďalším dôvodom je skutočnosť, že už je vedecký dokázané, že meditácia napomáha vylepšovať náš život ako taký.

4

ČO JE SAHADŽA MEDITÁCIA?

   Pri sahadža meditácii ide o to, aby sme boli čím dlhšie v tichu a v stave bez myšlienok, a tak umožnili svojej vnútornej sile napĺňať nás. Čím dlhší je moment ticha, tým sa ticho stáva hlbokým tichom a pokoj zaplavuje celú našu bytosť. Akékoľvek vízie a obrazy (či už z minulosti alebo z budúcnosti) počas meditácie nie sú súčasťou učenia sahadža meditácie. Účelom sahadža meditácie je preniknutie do hlbokého ticha, ktoré sa šíri celým vesmírom. A v tomto tichu nastane to, čo všetci svätci opisovali – nastane spojenie medzi vaším Ja a vyšším Ja, medzi vami a Božskou láskou, ktorá vás zaplaví nesmiernou radosťou a spokojnosťou. Dá vám ten chýbajúci pocit istoty, že je to ona, ktorá sa o vás stará a váš osud jej nie je ľahostajný.